BLOGWszystko co musisz wiedzieć o retinolu
2022-10-19 

 Wszystko, co musisz wiedzieć o Retinolu

Retinol – numer jeden jeżeli chodzi o składniki przeciwstarzeniowe stosowane w kosmetykach. Jednak żeby osiągnąć przy jego pomocy rewelacyjne rezultaty, bez skutków ubocznych – trzeba używać go właściwie.zWITAMINA A – NIEJEDNO MA IMIĘ

Retinoidy są występującymi naturalnie pochodnymi witaminy A i jej metabolitów.

Niektóre z nich dostępne są tylko na receptę – to bardzo silnie działające pochodne stosowane do leczenia różnych schorzeń skóry m.in. trądziku. W kosmetykach stosowane są stosunkowo łagodniejsze formy. Ulegają one przekształceniu w aktywne formy dopiero w skórze.

Czysty retinol, to najsilniejsza i najskuteczniejszą forma, którą znajdziemy w kosmetykach. Z retinolu na skutek przemian metabolicznych powstaje w skórze niewielka ilość kwasu retinowego. Preparaty, które go zawierają z powodzeniem stosowane są jako środek przeciw starzeniu skóry.

JAK DZIAŁA?

Przez lata retinol wielokrotnie badany był pod kątem niwelowania trądziku, uszkodzeń posłonecznych, zmarszczek i przebarwień. Retinol złuszcza powierzchowną warstwę naskórka. Zmniejsza ilość wydzielanego sebum, pomaga w usuwaniu mikrozaskórników. Retinol potrafi przeniknąć do głębokich warstw skóry i skutecznie pobudzić komórki do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Co  pomaga opóźnić tworzenie się zmarszczek i ułatwia zachowanie jędrności skóry.

Retinol:

  • złuszcza naskórek,

  • zwiększa produkcję kolagenu i elastyny,

  • spłyca zmarszczki,

  • ujędrnia skórę,

  • rozjaśnia przebarwienia,

  • reguluje wydzielanie sebum,

  • działa przeciwtrądzikowo.

Warto pamiętać, że najlepsze efekty wymagają czasu. W przypadku retinolu należy wykazać się cierpliwością – zajmie mu to 3-6 miesięcy.

ZŁUSZCZA SKÓRĘ, CZY POGRUBIA?

Można się spotkać z tymi dwoma informacjami na temat retinoidów. Która jest prawdziwa? Obie! Skóra złożona jest z 3 warstw (naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna). Retinoidy przyśpieszają proces odnowy naskórka, przyśpieszają złuszczanie. Pozbywamy się zewnętrznej martwej warstwy –  więc skóra robi się cieńsza. Cieńsza skóra może być początkowym objawem wprowadzenia retinoidów do pielęgnacji. Jednak ze względu na swoją zdolność do tworzenia kolegenu – przy regularnym stosowaniu skóra właściwa pogrubia się. Sam naskórek w przeciągu roku wraca do swojej początkowej grubości. Także ostatecznie skóra robi się grubsza.

CZY JESTEM ZA MŁODA NA RETINOL?

Retinol doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej, z oznakami starzenia i nierównym kolorytem. Doskonale sprawdzi się też w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Książkowo od 25 roku życia zaczynamy się starzeć. Pojawiają się pierwsze oznaki spowolnienia produkcji elastyny i kolagenu. Prewencyjnie retinol możemy więc zastosować już przed 30 rokiem życia.

KURACJA JESIENNO – ZIMOWA

Kosmetyki z retinolem lub innymi retinoidami uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne. Dlatego zaleca się stosować je w okresie jesienno-zimowym, gdy słońca jest mniej. Ze względu na ich działanie fotouczulające, oprócz pory roku znaczenie ma również pora dnia – retinol aplikujemy na noc. Podczas kuracji retinolem tym ważniejsze staje się także codzienne stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych SPF 50+.

PODRAŻNIA MNIE! PRZESTAĆ STOSOWAĆ?

Retinoidy wykazują drażniący charakter. Przy pierwszym spotkaniu skóra często staje się sucha, łuszcząca się i zaczerwieniona. Jest to normalne. Warto o tym wiedzieć i nie odstawiać ich od razu. Przez pewien czas skóra buduje sobie tolerancje na retinol. Początkowy dyskomfort zwykle mija po pierwszych 2 tygodniach stosowania.

JAK BUDOWAĆ TOLERANCJĘ NA RETINOL?

W zależności od rodzaju skóry okres przyzwyczajenia do retinolu może być różny – od 2, do nawet 12 tygodni. Jednak wykazując się cierpliwością – nawet skóry wrażliwe i naczynkowe mogą go stosować!

Uwaga! Nawet jeżeli po pierwszym zastosowaniu nie występuje podrażnienie to warto zrobić kilka dni odstępu. Retinoidy wykazują lekko opóźnione działanie. Łuszczenie i ściągnięcie może nastąpić dopiero po ok. 3 dniach.

CZY W CIĄŻY MOGĘ UŻYWAĆ KREMU Z RETINOLEM?

Czystego retinolu powinny unikać kobiety w ciąży. Badania wykazały, że retinoidy stosowane doustnie działają szkodliwie na płód. Nie zostało to udowodnione przy stosowaniu zewnętrznym, ale ze względów na jednoczesne działanie złuszczające – nie warto ryzykować« Powrót na stronę główną


« Zobacz wszystkie wpisy